Sakarya Forum - 2006 Unutmayınız : Çalışmayan Linkleri Bildirirseniz, Güncel Linkler ile Değiştirebiliriz.
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Ana Sayfa Ara Yayın Akışı Google Tag Etiket Giriş Yap Kayıt

Tüm oyun fırsatları için tıklayın !


Konu Bilgileri

aşırı kıskançLık Tedavi ediLebiLir mi....??

Görüntülenme : 4417 defa

Konudaki Cevap Sayisi :1

Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: aşırı kıskançLık Tedavi ediLebiLir mi....??  (Okunma Sayısı 4417 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DiesEL_GS...

ÖCÜ
Mıntıka Sorumlusu
*


Prestij : 475

Üye Şu Anda : Çevrimdışı Çevrimdışı

İstatistik Cinsiyet : Bay
Mesaj Sayısı : 4263
Konu Sayısı : 384
Nerden : isTanbuL
Kişisel Mesajı The PursuiT of Happyness.....
İletişim Bilgileri
: 03 Ocak 2010, 17:13:12

İlişkiler söz konusu olduğunda akla gelen bu sorulara hala yanıt bulunamazken bilinen bir gerçek var ki o da aşırı kıskançlığın tehlikeli sonuçlar doğurabildiği. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Aylin Sezer kıskançlık ile ilgili soruları yanıtladı.

İlişkiler söz konusu olduğunda akla gelen bu sorulara hala yanıt bulunamazken bilinen bir gerçek var ki o da aşırı kıskançlığın tehlikeli sonuçlar doğurabildiği. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Aylin Sezer kıskançlık ile ilgili soruları yanıtladı.
Kıskançlık insanın doğasında mıdır yoksa sonradan mı öğrenilir?
Kıskançlığın insanın doğasında mı olduğu, yoksa sonradan öğrenilen sosyo-kültürel bir kavram mı olduğu hala tartışılıyor. Evrim teorisine göre kıskançlık, kadın ve erkek için farklı evrimsel güçler tarafından şekillendirilmiş doğal bir tepki. Cinsiyet farklılıkları da insanın evrimsel tarihi boyunca karşılaştığı farklı üreme bedelleri ve uyum problemlerine bağlı olarak gelişiyor. Evrim teorisine göre, döllenme kadın vücudunun içinde gerçekleştiği için anne çocuğun kendisinden olduğundan emindir, oysa baba bundan hiçbir zaman yüzde 100 emin olamaz. Kadının  onu cinsel anlamda aldatması, erkeğin ilerde çocuğun sorumluluğunu üstlenirken soyunu devam ettirememesi anlamına gelir. Kadının böyle bir sorunu  olmamakla birlikte eşinin olanaklarına ve desteğine ihtiyaç duyar. Evrimsel teoriye göre bu nedenle eşin başka bir kadına aşık olup, zaman ve olanaklarını  ona yönlendirmesi kadın için bir tehlikedir. 
Sosyo-kültürel yaklaşıma göre ise kıskançlık, sosyal ve kültürel bir olgudur. Kişi yaşadıkça, içinde bulunduğu toplumun yarattığı ilişki kurallarına göre kıskanmayı öğrenir. Kendi anne ve babasının ilişkisi o kişinin karşı cinsle ilişkisinde bir model olacaktır. Onların sevgi, saygı, sadakat, kıskançlık tanımlarını öğrenen çocuk, büyüdüğünde kendi ilişkisinde bu tanımlara uygun davranacaktır. Cinsiyet farklılıkları da kadın ve erkek için kıskançlık yaratan durumları ve uygun tepkileri tanımlayan sosyal kurallardan etkilenir.
Kıskançlık aşkın göstergesi midir?
Kıskançlık aşkın göstergesi değildir. Aşk, aşırı sevgi ve bağlılık duygusudur. Olağan sevmeden, kişinin duygularını yönetmede zorluk yaşaması durumuyla ayrıştırılabilir. Özellikle ilişkilerin başında yaşanan bu duygu zamanla, ilişki olgunlaştıkça yerini daha kontrol edilebilir ve kalıcı duygular olan sevgi, güven ve sadakate bırakır. İnsanın sahip olduğu bu değerli şeyi kaybetmekten endişe duyması beklenen bir durumdur. Bu sebeple, birbirini gerçekten seven iki insanın arasında bir miktar kıskançlık olması doğaldır, fakat sahiplenme duygusunun aşkla alakası yoktur. Kıskanç kişiler sevilmeye aşırı ihtiyaç duyar. Yaşadıkları güvensizlik ve yetersizlik duygusuyla baş edemedikleri için ilişkide bulundukları insanın sevgisini kimseyle paylaşmak istemezler.
Kıskançlık yaşayan kişiler bir yandan ilişkilerini sürdürmeye çalışırken, bir yandan da özgüvenlerini korumaya çalışırlar. İlişkiyi korumaktaki amaç daha fazla yaşantı paylaşmakken, aşırı kıskanç kişiler bunu ancak tehdit ederek, zor kullanarak ya da küserek sağlayabileceklerine inanırlar. İlişkinin bir rakip tarafından tehdit edildiğini hissettikleri zaman da bu rekabette kaybedeceklerini, sevilmediklerini, sayılmadıklarını düşünürler.
Kıskançlık, içerisinde hangi duyguları barındırır?
Kıskançlık içerisinde özgüven eksikliği ve yetersizlik duygularını barındırır. Özgüven zayıfladığı zaman kişi kendini yetersiz, değersiz hissetmeye başlar. Sahip olduğu sevgiyi hak etmediğini ve kaybedeceğini düşünür. Bu endişe de kıskançlık duygusuna ve onunla baş etmek için gösterilen sağlıksız davranışlara sebep olur. Aşırı kıskanç kişi, eşini devamlı kontrol eder, takip eder, onun yaşantısını sınırlar ve üzerinde bir baskı oluşturarak onu kaybetmeyeceğini düşünür. Oysa sadakat tehditle değil sevgiyle sağlanır. Kıskançlık sonucu sergilenen takip etme, baskı altında tutma, öfke, şüphecilik gibi tutumlar karşı tarafı daha da uzaklaştırır.
Kadın ve erkeklerin kıskançlık göstergeleri farklı mıdır?
Sadakat kıskançlığı etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Eşlerin birbirlerini cinsel veya duygusal anlamda aldatması çoğu ilişkiyi derinden etkiler. Her iki cinste de kıskançlık görülse de, kadınlar ve erkeklerin kıskançlık bakımından farklılıklar gösterdiği bilinmektedir. Yapılan araştırmalar kadınlar duygusal bir aldatma karşısında daha çok etkilenirken, erkeklerin cinsel bir aldatmada daha fazla kıskançlık yaşadığını göstermektedir.
Çiftler, zarar verici kıskançlığın önüne nasıl geçebilirler?
Descartes’e göre “Kıskançlık, sahip olduklarını koruma isteğinden kaynaklanan bir tür korkudur”. Kıskançlığa, öfke, değersizlik, çaresizlik, yetersizlik, yalnızlık gibi duygular eşlik eder. Birçok kişi geçmiş yaşantılarının yaralarını içinde taşır ve süren  ilişkisinde bu yaraları iyileştirmeye çalışır. Önemli olan, bu yaraları tanımak ve bugünkü ilişkiye taşımamaktır. Karşılıklı güven için iletişimin açık olması önemlidir. İmalı sözlerden, üstü kapalı eleştirilerden ve küskünlüklerden kaçınmak gerekir. Bu noktada, kıskançlığa ılımlı yaklaşmak ve eşleri karşılıklı konuşmaya teşvik etmek önemlidir.
Kadınlar mı daha kıskançtır erkekler mi?
Kadınlar ve erkekler arasında kıskaçlık derecesi bakımından bir fark aramak anlamlı olmasa da, kıskançlık, tepkileri farklılaşmaktadır. Kadınların, görece daha yapıcı davranıp, alttan alarak, kendi hak ve isteklerinden vazgeçtikleri, erkeklerin ise tehdit ve kaba kuvvetle kıskançlıklarıyla baş etmeye çalıştıkları görülmektedir.
Kıskançlık ne zaman tehlikeli boyuta ulaşır?
Eşin telefonlarını dinlemek, takip etmek, eve gelince perdeleri, banyoyu, yatak odasını kontrol etmek, eşi akrabalar dahil kimseyle görüştürmemek, her anlatılan olayın altında bir anlam aramak aşırı kıskançlığa girer ve tedavi edilmesi gereken bir davranış bozukluğudur.
Aşırı kıskançlık nasıl tedavi edilir?
Tedavide amaç, kişinin kıskançlık duygularının altında yatan duygu ve düşüncelere ulaşmaktır. Kişiden kıskançlık hissettiği anlardaki düşüncelerini incelemesi ve kıskançlıktan önce gelen duyguları fark etmesi istenir. Bu duygu ve düşüncelerin farkına varmak, onları ayrı ayrı ele almaya ve rasyonel (mantıklı) olup olmadıklarına daha tarafsız bakmaya olanak tanıyacaktır. Kişiye sevilmeye değer bir insan olduğu vurgulanmalı, kendi değersizlik hislerinin altında yatan nedenler araştırılmalıdır. Bu noktada önemli olan, hem kişinin geçmişten getirdiği olumsuz algı ve ihtiyaçları belirlemek, hem de bu olumsuz duygularla baş etmesi için daha sağlıklı yollar bulmasına yardım etmektir.


Milliyet
Kayıtlı
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 27121


View Profile
Re: aşırı kıskançLık Tedavi ediLebiLir mi....??
« Posted on: 02 Şubat 2023, 17:22:51 »

 
      uyari
Merhaba ziyaretçi. Öncelikle sitemize hoşgeldiniz. Bendeniz tanitim moderatörü olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. iyi eğlenceler.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: aşırı kıskançLık Tedavi ediLebiLir mi....?? oyunları, aşırı kıskançLık Tedavi ediLebiLir mi....?? programı, aşırı kıskançLık Tedavi ediLebiLir mi....?? oyunu indir, aşırı kıskançLık Tedavi ediLebiLir mi....?? program yükle, aşırı kıskançLık Tedavi ediLebiLir mi....?? download, aşırı kıskançLık Tedavi ediLebiLir mi....?? hikayeleri, aşırı kıskançLık Tedavi ediLebiLir mi....?? resimleri, aşırı kıskançLık Tedavi ediLebiLir mi....?? haber, aşırı kıskançLık Tedavi ediLebiLir mi....?? yükle, aşırı kıskançLık Tedavi ediLebiLir mi....?? videosu, aşırı kıskançLık Tedavi ediLebiLir mi....?? msn eklentisi, şarkı sözleri
Logged

DiesEL_GS...

ÖCÜ
Mıntıka Sorumlusu
*


Prestij : 475

Üye Şu Anda : Çevrimdışı Çevrimdışı

İstatistik Cinsiyet : Bay
Mesaj Sayısı : 4263
Konu Sayısı : 384
Nerden : isTanbuL
Kişisel Mesajı The PursuiT of Happyness.....
İletişim Bilgileri
Yanıtla 1 : 03 Ocak 2010, 18:27:05

kadınLar sosyaL hayaTa derinLemesine daLdıkLarından bu Tür sorunLarın daha da büyüyerek çoğaLacağına inanıyorum....insan oğLunun yeryüzüne geLdiğinden beri erkek egemen bir dünya oLmuşTur....hayaTın yazıLmış weya yazıLmamış büTün kuraLLarı neredeyse erkekLer beLirLemişLerdir....geçTiğimiz yüzyıLda başLayan feminizm rüzgarLarı kadınLarın hakLarını sawunduğunu warsaysa biLe bunun böyLe oLmadığı görüLmüşTür....kadını muTsuz eTmekLe kaLmayıp aiLe hayaTLarınıda mahweTmişTir....büTün ekonomik we sosyaL sorunLarın aLTında neredeyse hep sosyaL hayaTa yeTerLi biLgi we Tecrübesi oLmadan daLan kadınLarın roLü wardır.....beLirLeyici oLan adeLeTTir.....duyguLar beLirLeyici oLmaya kaLkarsa insanoğLunun kawga eTmesi kaçınıLmaz oLur....kadın dünyasında eLeşTiriye yer yokTur...neden eLeşTiriyi sewmez çünkü duygusaLLığını her an kaybeTmemek isTer....dişi refLeksLerLe harekeT eder...duygusaL yargıLamayLa asLa adaLeT oLuşmaz haTaLar her daim birbirini Takip eder....kadın muTsuz oLur we muTsuz bir kadın kesinLikLe Tüm çewresini muTsuz eder.....

ben çewremde biTen büTün iLişkiLerde kadının bu duygusaL dawranışLarını we adaLeTTen uzak oLmasını görüyorum....beLirLeyici oLmak isTekLerinin kendisini we parTnerLerinide sonunda muTsuz kıLdıkLarını görüyorum....bir iLişki başLıyor erkek we kadın kendiLerine biçiLen yani fıTraTLarı gereği oLan roLü oynuyorLar....kadın bir süre sonra bu roLden sıkıLıyor'' ne bu ya benim benLiğim yokmu bu adam ne derse onu mu yapacağım''...işTe bunu düşünmeye başLayan bir kadın iLişkisi için iLk TehLike sinyaLLerini çaLdırmaya başLamışTır biLe....her kadının çewresinde ona akıL werenLeri çokTur....boşwer canım Takma kafana,kimsenin seni üzmesine izin werme,inan şekerim değmez o gözyaşLarına,senin gibi birini kaybeTTiğine o üzüLsün ws ws...?? bu böyLe mi oLuyor peki gerçekTen....?? o akıL werenLer çok daha ciddi bir sorun karşısında niye akıL üreTmiyorda hemen köşeLerine çekiLiyorLar....?? eğer bir iLişkinin içerisine giripTe gururu okşayan yorumLarLa akıL werenLer emin oLunuz ki gerçek dosT değiLLerdir....ya hesabı başkadır ya herkesi kendisi gibi soyuT we oLayLara değer wermeyen biri sanıyordur....kaybeTmek deyince akLıma geLdi neTTe gezerken görmüşTüm buraya ekLemek uygundur diye düşündüm....


Kazanan ve Kaybedenler Arasındaki Fark
1- Kazanan her zaman çözümün bir parçasıdır,
Kaybeden her zaman problemin bir parçasıdır.
2- Kazananın her zaman bir programı vardır,
Kaybedenin her zaman bir özrü vardır.
3- Kazanan “Bu isi senin için yaparım” der,
Kaybeden “Benim isim değil ki” der.
Kazanan her sorunda bir çözüm görür,
Kaybeden her çözümde bir sorun görür.
Kazanan “Uzak ama yolu biliyorum” der,
Kaybeden “Yakın ama yolu bilmiyorum” der.
Kazanan çakılların yanındaki çimeni görür,
Kaybeden çimenin yanındaki çakılları görür.
Kazanan “Zor olabilir ama mümkün” der,
Kaybeden “Mümkün ama çok zor” der.
Kazanan konuşmak yerine yapar,
Kaybeden yapmak yerine konuşur.
Kazanan ağlamak yerine çalışır,
Kaybeden çalışmak yerine ağlar.
Kazanan beynini çalıştırır,
Kaybeden çenesini


insanoğLu her sorun karşısında kendini hakLı görme eğiLimi Taşır....ama yasTığa başını koyduğunda bu işLer biraz değişir....orada kendini hakLıLığıyLa beraber defaLarca bodur ağaçLarın dibine gömer....bu yüzden oLuşTuruLmuş''özür'' mekanizmasını dewreye sokmak fikri akLına geLir....özürLer diLenir bu durum kabuLLeniLirse iLişki dewam eder....özür diLemek demek yapTığım bir haTaydı kabuL ediyorum senden beni bağışLamanı diLiyorum demekTir...


konumuz kıskançLıkTı,yazar güzeL izah eTmiş kıskançLık boyuTunu we kendince çözüm öneriLeride geTirmiş....ama şunu kaçırmış,kıskançLığa iTen nedenLerin başında kadının dünya düzenine anLamsızca başkaLdırışLarının yaTTığı gerçeğini beLkide isTeyerek aTLamış....gurur we benciLLik insanoğLunun başına geLebiLecek en büyük feLakeTLerdendir diyorum....unuTmayın ki insanın karşısına her zaman ona çok değer weren biriLeri çıkmaz....iLişkiLerinize sahip çıkın... erkekLer,özeLLikLe size sesLeniyorum,sakın iLişkiLerinizi göz önünde yaşamayın....daha sahipLenen we adaLeTLe hükmeden oLun....unuTmayın ki kadın fıTraTı sahipLeniLmeyi isTer....siz bakmayın bu geLişen dünya fikirLerinin saçmaLığına...eşinizi we kadınınızı kıskanın,onu muTLu edin...muTLu oLan kadın sizi muTLu eder emin oLun....kadınLarLa çok fazLa TarTışmaya girmeyin...kadınLar haksız oLdukLarını asLa kabuLLenmezLer...bunu biLin,haksız oLduğu bir durum warsa ona bunu hisseTTirin ama sakın daLaşmaya girmeyin....aLdaTma eğiLimi Taşıyan bir kadına ikinci bir şansı werecekseniz bunu iyi hesap edin...sewen kadın koLay koLay aLdaTmaz bunu da unuTmayın.....herkesin muTLu oLması TemeniLerimLe....
Kayıtlı
Etiket:
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır

Anahtar Kelimeler
aşırı kıskançLık Tedavi ediLebiLir mi....?? oyunları, aşırı kıskançLık Tedavi ediLebiLir mi....?? programı, aşırı kıskançLık Tedavi ediLebiLir mi....?? oyunu indir, aşırı kıskançLık Tedavi ediLebiLir mi....?? program yükle, aşırı kıskançLık Tedavi ediLebiLir mi....?? download, aşırı kıskançLık Tedavi ediLebiLir mi....?? hikayeleri, aşırı kıskançLık Tedavi ediLebiLir mi....?? resimleri, aşırı kıskançLık Tedavi ediLebiLir mi....?? haber, aşırı kıskançLık Tedavi ediLebiLir mi....?? yükle, aşırı kıskançLık Tedavi ediLebiLir mi....?? videosu, aşırı kıskançLık Tedavi ediLebiLir mi....?? msn eklentisi, şarkı sözleri

Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntülenme Son Mesaj
kıskançlıkkk
Romantizm, Sevgi, Aşk Üzerine...
papatyaa 1 132 Son Mesaj 12 Haziran 2007, 17:42:49
Gönderen: hilalhilal
Rüyalar kayıt edilebilir mi?
Rüya Tabirleri
WaNTeD_S_54 0 172 Son Mesaj 13 Nisan 2008, 03:11:54
Gönderen: WaNTeD_S_54
varis nedir ve nasıl tedavi edilir.
Sağlık Köşesi
aksıseda 0 137 Son Mesaj 16 Mayıs 2008, 10:58:04
Gönderen: aksıseda
miyop,hipermetrop,astigmat nedir ve nasıl tedavi edilir?
Sağlık Köşesi
aksıseda 0 124 Son Mesaj 27 Mayıs 2008, 01:17:26
Gönderen: aksıseda
doktor sülükler tedavi ediyor.
Sağlık Köşesi
aksıseda 0 188 Son Mesaj 07 Haziran 2008, 00:34:24
Gönderen: aksıseda
GoogleTagged


Gitmek istediğiniz yer:  

Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
Ana Sayfa - Yardım - Ara - Takvim - Yayın Akışı - Üyeler MaviEtki by Z3ptian En iyi görüntü 1280x1024 ile alınabilir.
Powered by SMF 1.1.14 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC - Bu Sayfa 0.273 Saniyede 32 Sorgu ile Oluşturuldu MySQL KullanıyorPHP KullanıyorXHTML 1.0 Uyumlu!CSS Uyumlu!

Site Map | Arşiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss


site ekle