Sakarya Forum - 2006 Unutmayınız : Çalışmayan Linkleri Bildirirseniz, Güncel Linkler ile Değiştirebiliriz.
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Ana Sayfa Ara Yayın Akışı Google Tag Etiket Giriş Yap Kayıt

Tüm oyun fırsatları için tıklayın !


Konu Bilgileri

rüya nedir_neden rüya görürüz?

Görüntülenme : 4657 defa

Konudaki Cevap Sayisi :0

Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: rüya nedir_neden rüya görürüz?  (Okunma Sayısı 4657 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

PΛЯΛDISΣ

Orgeneral
*


Prestij : 2978

Üye Şu Anda : Çevrimdışı Çevrimdışı

İstatistik Cinsiyet : Bayan
Mesaj Sayısı : 4735
Konu Sayısı : 1422
Nerden : ~~SaKaRyA~~
İletişim Bilgileri
: 01 Kasım 2009, 02:40:06    Rüya Nedir? Neden Rüya Görürüz?

    Bilim adamları arasında uzun yıllar araştırmalara rağmen bir türlü çözüme kavuşturulamayan rüyanın varlığı hala sırrını korumakta ve keşfedilmeyi beklemektedir.

    Rüya konusunda Doğu ve Batı bilginleri arasında zaman zaman farklı yaklaşımlar sergilenmiş ; Batı bilginleri genelde rüyanın insanın günlük yaşantısı sonucu gördüğü şey olarak yorumlarken , Doğu bilginleri bu görüşe katılmakla birlikte Allah'tan gelen ilahi bir mesaj olarak ta görmüşlerdir.

    Hazret-i Peygamber'e inen vahyin sadık rüya ile başlaması ve Kuran-i Kerim' in bir çok ayetinde bazı peygamberlere rüya ile birtakım gerçekleşecek olaylar hakkında işaretler verilmesi İslam alimlerini rüyanın üzerinde yoğunlaşmasına sebep teşkil etmiştir. Mesela Kur'an-ı Kerim'de Yusuf (AS)'in rüyası , Hazreti İbrahimin , oğlunu kurban etmek hususunda gördüğü rüya ile amel etmesi İslam alimleri açısından bir örnek olmuştur. Erzurumlu İbrahim Hakkı , Marifetname isimli eserinde insan kalb ve ruhunun uyku ve ölümle temizlendiğinden bahsederek şöyle der: "Ehlullah demişlerdir ki; Ruhun berzah alemine açılmış iki penceresi vardır: uyku, ilham.

    Rüyada bazen insan ilerde başına gelecek halleri aynen, bazen de rumuzlu görür ki, bu ancak tabir ettirilmekle öğrenilir. Eğer duyu organları dış aleme kapalı , gönül aynası her türlü kötülüklerden temizlenmiş , cilalı ise Levh-i mahfuzdaki manevi suretler ve bilinmeyen emirler gönül aynasına akseder ve görülür. Eğer duyu organları dış alemle meşgul, gönül aynası paslı ise , ruh, bu alemi seyredemez.

    Ruh rüyada , duyuların hafızada bıraktığı hayallerle uğraşır." Mevlana Celaleddin-i Rumi-nin meşhur Mesnevi'sini serh eden büyük İslam bilginlerinden Sari Abdullah ise, rüya hakkında şöyle demektedir: "İnsanda iki nevi ruh vardir: Biri hayvani ruh, ötekisi de rahmani ruhtur. Hayvani ruh, daima insandan ayrılmaz.

    Tuzun eti muhafaza ettiği gibi, insanı kokmadan korur. Rahmani ruh ise, insana uyku halinde alemi melekutu seyrettirir; ahvali gaybı havassa aksettirir." Batılı bilginler ; özellikle Freud, Fromm, Jung rüya konusunda çeşitli ve uzun yılları alan araştırmalar yapmışlar ve rüyayı insan hayatının vazgeçilmez unsurlarından biri olarak görmüşlerdir.

    Freud, rüyayı çocuksu ve akıldışı arzularımızın bir tatmini olarak görmektedir. Rüyalarımızı oluşturan motifleri akıldışı arzularımız ve düşüncelerimiz olarak yorumlamaktadır. Uykumuzda, gündüzleri varlıklarından haberdar olmadığımız veya olamadığımız dürtülerimiz canlanmaktadırlar. Bilincimiz tarafindan bastırılan ve dışlanan akıldışı nefret, hırs, kıskançlık ve özellikle de çarpık cinsel arzular, rüyalarımızda birdenbire ortaya çıkıverirler.

    Freud bu akıldışı arzuları içimizde taşıdığımızı , fakat toplumun etkisi nedeniyle onları bastırmakla kurtulamadığımızı iddia etmektedir. Uyku sırasında bilincimiz tarafından uygulanan kontrol azaldığından, bu arzular canlanırlar ve kendilerini rüyalarımız aracılığı ile belli ederler. Jung'un rüya yorumuna gelince , onun rüya yorumuna yaklaşımı rüyanın amacını sorgulamak ve bilinçaltının belirli bir sembolü neden seçtiğini ve rüyayı gören kişiye kendi yaşamı ve yaşamına karşı tutumu hakkında ne göstermeye çalıştığını anlamaktı. Jung sembollerin rüyayı görene özgü bir gücü olduğunu ve dar bir yorumla sınırlanamayacağını iddia etmektedir.

    Büyük rüya yorumcularından Erich Fromm ise rüyaları unutulmuş bir dil olarak görür ve geçmişin insanlar için rüya ve hayallerin zihnin en önemli ifadeleri arasında olduğunu söyler. Ona göre rüya sembolleri evrensel, geleneksel ya da rastlantısaldır. Rastlantısal semboller kişiseldir ve bireysel çağrışıma ilişkindirler. Geleneksel semboller tek anlamlıdir. Evrensel sembollerin -örneğin güneş- sıcak ve ışık gibi evrensel anlamları vardır.


    --{alıntıdır}--
Kayıtlı
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 27126


View Profile
Re: rüya nedir_neden rüya görürüz?
« Posted on: 06 Şubat 2023, 23:28:04 »

 
      uyari
Merhaba ziyaretçi. Öncelikle sitemize hoşgeldiniz. Bendeniz tanitim moderatörü olarak siteden daha fazla yararlanmanız için sitemize üye olmanızı öneririm. iyi eğlenceler.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: rüya nedir_neden rüya görürüz? oyunları, rüya nedir_neden rüya görürüz? programı, rüya nedir_neden rüya görürüz? oyunu indir, rüya nedir_neden rüya görürüz? program yükle, rüya nedir_neden rüya görürüz? download, rüya nedir_neden rüya görürüz? hikayeleri, rüya nedir_neden rüya görürüz? resimleri, rüya nedir_neden rüya görürüz? haber, rüya nedir_neden rüya görürüz? yükle, rüya nedir_neden rüya görürüz? videosu, rüya nedir_neden rüya görürüz? msn eklentisi, şarkı sözleri
Logged
Etiket:
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır

Anahtar Kelimeler
rüya nedir_neden rüya görürüz? oyunları, rüya nedir_neden rüya görürüz? programı, rüya nedir_neden rüya görürüz? oyunu indir, rüya nedir_neden rüya görürüz? program yükle, rüya nedir_neden rüya görürüz? download, rüya nedir_neden rüya görürüz? hikayeleri, rüya nedir_neden rüya görürüz? resimleri, rüya nedir_neden rüya görürüz? haber, rüya nedir_neden rüya görürüz? yükle, rüya nedir_neden rüya görürüz? videosu, rüya nedir_neden rüya görürüz? msn eklentisi, şarkı sözleri

Benzer Konular
Konu Başlığı Başlatan Yanıtlar Görüntülenme Son Mesaj
rüya mesLekLer gerçekTen rüya mı.....?
NLP
DiesEL_GS... 0 209 Son Mesaj 17 Şubat 2008, 16:23:22
Gönderen: DiesEL_GS...
Rüya
Fıkralar
Please wait... 0 95 Son Mesaj 12 Nisan 2008, 18:22:28
Gönderen: Please wait...
Rüya Bilmecesi - The Science Of Sleep DVDRip 2006 TR
Türkçe Dublaj Filmler
depresif. 0 6 Son Mesaj 31 Ağustos 2011, 12:42:21
Gönderen: depresif.
Rüya Bilmecesi - The Science Of Sleep DVDRip 2006 TR
Türkçe Dublaj Filmler
depresif. 0 12 Son Mesaj 01 Eylül 2011, 07:45:10
Gönderen: depresif.
Rüya Bilmecesi - The Science Of Sleep DVDRip 2006 TR
Türkçe Dublaj Filmler
eromage03 0 2 Son Mesaj 25 Eylül 2011, 22:20:24
Gönderen: eromage03
GoogleTagged


Gitmek istediğiniz yer:  

Site Map | Arsiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss
Ana Sayfa - Yardım - Ara - Takvim - Yayın Akışı - Üyeler MaviEtki by Z3ptian En iyi görüntü 1280x1024 ile alınabilir.
Powered by SMF 1.1.14 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC - Bu Sayfa 0.311 Saniyede 30 Sorgu ile Oluşturuldu MySQL KullanıyorPHP KullanıyorXHTML 1.0 Uyumlu!CSS Uyumlu!

Site Map | Arşiv | Wap | Wap2 | Wap Forum | XML | Rss


site ekle